Powołane w 1996 roku Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej HOSPICJUM w Chorzowie utworzyła niewielka grupa ludzi różnych zawodów i wolontariuszy. Działali z potrzeby serca, chcąc nieść pomoc osobom ciężko chorym i umierającym.
Niecały rok później, w 1997., Stowarzyszenie otworzyło Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Poradnię Konsultacyjną Leczenia Paliatywnego”, co pozwoliło zawrzeć umowę ze Śląską Regionalną Kasą Chorych, a w kolejnych latach - kontynuować kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W pierwszych latach działalności Stowarzyszenie kilkukrotnie zmieniało siedzibę, by w ostatecznie, w roku 2004, osiąść w budynku przy ulicy Szpitalnej 24.
Jubileusz 30-lecia, który obchodzilismy 14 maja (2026), był okazją do wspomnień i podsumowań dotychczasowych osiągnięć, ale przede wszystkim do spotkania ze wszystkimi współpracownikami, którym zawdzięcza swój obecny kształt.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 15:00 - Mszą Świętą celebrowaną przez abp Andrzej Przybylskiego w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Farnej 3 w Chorzowie.
Następnie, po Mszy Świętej, o godzinie 16:30 miała miejsce druga część uroczystości, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury „Batory" przy ul. St. Batorego 6 w Chorzowie.
Spotkanie rocznicowe rozpoczęło wystąpienie dr Barbary Kopczyńskiej, Prezeski Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej HOSPICJUM w Chorzowie, wieloletniego lekarza Hospicjum.
Następnie zebranych zaszczycił prelekcją o Nadziei wbrew nadziei księdz Krzysztof Tabath.
W Jubileusz 30 -lecia Hospicjum uhonorowane zostały osoby zasłużonych dla działalności Hospicjum.
Uroczystości uświetni występ Chóru Gospel „Z Miłości".